неделя, 24 септември 2023 г.

Почит към една легенда

 

 

           Почит към една легенда

Филмът „Голда“ е посветен на 125 годишнината от рождението на видния израелски лидер и на 50 г.от войната от Йом Кипур – 6-25 октомври 1973 г.

Сценаристът Никълъс Мартин  - „Убийства в Мидсъмър“ ,2009 и постановчикът Гай Натив, носител на „Оскар“ за най – добър късометражен филм за 2019 г.  - „Кожата“, фокусират основно вниманието си върху показанията на премиера на Израел пред комисията „Агранат“, където Меир във вид на ретроспекция излага своята позиция и визия за войната, подчертавайки ясно, че е имала информация от разузнаването за готвената египетска атака, но не е искала изпреварващ удар, за не бъде обвинена в агресия.

Заради тази колебливост, а може би и високомерие, Израел заплаща висока цена, въпреки че излиза победител в конфликта.

Голда Меир също поема своята отговорност и въпреки че е оправдана за действията си от комисията подава оставка като премиер на 11 април 1974 г.

Изграден изцяло на документална  основа , но с очакваната симпатия към действията на израелския управляващ елит, Натив търси упорито преди всичко човешкото измерение на драмата.

Той иска да види как страданието и свръхнапрежението влияе на една силна и непоколебима личност да взема съдбоносни решения, храчейки кръв в мивката – не забравяме за лимфомата на Меир, показвайки и нейната уязвимост, и белезите от измивалите години, които набраздяват лицето й като на индиански шаман, и сблъсъка със суровата военно – временна реалност, свързана с жертви, разруха, зов за помощ и неизбежното обръщане към верния съюзник САЩ, който ще достави чрез държавния секретар Кисинджър тъй необходимите самолети „Фантом“ в най – критичния момент.

И всъщност изстраданата победа на държавата Израел се оказва ключ към мира в Близкия изток, чиято еманация е мирния договор между Египет и Израел , сключен в  Кемп Дейвид на 13 септември 1978 г.

Гледал съм сериалът „Жена на име Голда“ отпреди 41 години на Алън Гибсън с Ингрид Бергман в главната роля.

Смятам, че оттогава е минало достатъчно време за появата на настоящия филм, който ще е любопитен и интересен преди всичко за младото поколение.

Аз лично добре помня войната и нейното отразяване по БНТ, не съм –забравил как еуфорията в началото от египетските победи постепенно заглъхна и премина в минорно настроение, когато огънят бе прекратен.

Проследих с интерес и внимание постановката на Гай Натив.

Той си е свършил работата според своите възможности.

Хелън Мирън полага похвални усилия да предаде дълбочина и проникновение на своя образ.

Личи си, че се старае, не навсякъде й се получава, харизмата на Голда Меир така и не добива очакваната плътност,но според мен сцената с вечерята с борш с Кисинджър в личния й дом е модерна класика извън всяко съмнение.

Лив Шрайбер е неотразим като доктор Хенри Кисинджър – сдържан, обран, пресметлив, прагматик до мозъка на костите – „аз съм първо американец, след това държавен секретар и накрая евреин“ и е много по – убедителен от Пол Сорвино, наложен от Оливър Стоун в „Никсън“ от 1995 г., а от обкръжението на министър – председателя откроявам най – вече Рами Хойбергер като ген.Моше Даян, може би защото добре го помня като Йозеф Бау от „Списъкът на Шиндлер“ ,1993 на Спилбърг и Охад Нолер – ген.Ариел Шарон, командосът от „Мюнхен“ ,2005 на същия Стивън Спилбърг.

Премерен и умерено критичен, „Голда“ на Гай Натив е ценен филмов документ и достатъчно обективно изследване на ролята на личността в историята и голямата политика, за да отделим необходимите му 100 минути.

Борислав Гърдев

„Голда“, 2023, 100 мин., реж. Гай Натив, производство „Ембанкмент Филмс“, „Хианло“, „Мейвън Скрийн Медиа“

Няма коментари:

Публикуване на коментар